Schorzenia narządu ruchu przytrafiają się niezwykle często i w znacznym stopniu ograniczają codzienne funkcjonowanie. Jedną z chętnie wybieranych metod leczenia tego typu dysfunkcji jest terapia manualna. Na czym polegają zabiegi tego rodzaju i kto powinien wybrać się do gabinetu fizjoterapeuty?

Terapia manualna – na czym polega?

Terapia manualna jest dziedziną fizjoterapii. Polega na masażu powięzi i dociera do źródeł bólu poprzez uciskanie odpowiednich punktów na ciele. Dzięki temu, możliwe jest przywrócenia właściwej równowagi mięśniowo-powięziowej. Wykorzystuje się ją w leczeniu różnorodnych schorzeń. Najczęściej jest zalecana pacjentom przez ortopedów, reumatologów i neurologów. 

Prawidłowa stymulacja tkanek miękkich umożliwia zniwelowanie odczuwanego dyskomfortu i poprawę postawy. W przypadku problemów z ruchomością stawów, dobry fizjoterapeuta może umożliwić przywrócenie prawidłowego wzorca ruchowego. 

Kiedy warto skorzystać z terapii manualnej?

W jakich sytuacjach terapia manualna może być pomocna? Najbardziej typowe schorzenia leczone w ten sposób to m.in:

  • napięcia o podłożu stresogennym;
  • bóle psychosomatyczne;
  • drętwienie różnych części ciała;
  • wszelkiego rodzaju bóle kręgosłupa;
  • urazy w obrębie narządu ruchu;
  • zwyrodnienia;
  • bóle głowy, zawroty;
  • nerwobóle. 

Istnieją też mniej typowe dolegliwości, które mogą być skutecznie leczone przy pomocy terapii manualnej. Są to chociażby zaburzenia snu, częstomocz i migreny. 

Jakie efekty oferuje terapia manualna?

Gabinety fizjoterapeutów są coraz chętniej odwiedzane przez osoby zmagające się z różnymi dolegliwościami bólowymi. Cały proces leczenia jest dobierany do indywidualnego stanu danego pacjenta. Techniki stosowane podczas terapii to przede wszystkim masaż, stretching, mobilizacja w obrębie tkanek miękkich i stawów oraz terapia punktów spustowych. Pacjenci często otrzymują też zalecenia dotyczące tego, jakie ćwiczenia powinni wykonywać w warunkach domowych. 

Jakie korzyści wynikają ze stosowania terapii manualnej? Podstawowym efektem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych. Znacząco zwiększa się też elastyczność tkanek, a także ich ruchomość. Fizjoterapeuci mogą pomóc w zmniejszaniu różnych, powstających stanów zapalnych i niwelowaniu niepożądanego napięcia mięśni. 

Aby pacjent odczuł wyżej wspomniane korzyści, terapia manualna powinna być wykonywana tylko przez wykwalifikowanego specjalistę. Fizjoterapeuta powinien legitymować się ukończeniem studiów magisterskich, a najlepiej również doświadczeniem zawodowym. Więcej o tego typu usługach można przeczytać na tej stronie: https://osteomedic.com.pl/terapia-manualna.