Jedna z najbardziej ogólnorozwojowych dyscyplin sportowych, która znakomicie sprawdza się zarówno jako regularna aktywność fizyczna, jak i efektywna forma rehabilitacji? To oczywiście pływanie, które cieszy się coraz większą popularnością i przez wielu uważane jest za umiejętność, którą powinien posiadać dosłownie każdy. 

Zaczynasz właśnie swoją przygodę z tym sportem, a może wraz ze swoim juniorem zdecydowałeś, że to już najwyższa pora zapisać go na jeden z kursów pływania dla najmłodszych? W takim razie niezwykle pomocny będzie dla Ciebie dzisiejszy artykuł, w którym zdradzimy Ci czym warto się kierować wybierając szkołę pływania dla początkujących i czego się spodziewać decydując się na taki właśnie kurs. 

Zacznijmy od tego, że choć może sama czynność nie jest zbyt skomplikowana i wśród różnorodnych stylów pływania z pewnością każdy będzie w stanie znaleźć ten, który najbardziej będzie mu odpowiadał i tym samym znacznie uprzyjemnić sobie treningi, to tak jak w każdym innym sporcie, także w tym przypadku jedną z najważniejszych kwestii jest… bezpieczeństwo. Z tego też względu zalecanym rozwiązaniem dla wszystkich początkujących osób jest skorzystanie z usług jednej z licznie dostępnych szkółek pływackich, gdzie pod okiem wykwalifikowanych, profesjonalnych trenerów można nabyć zupełnie nowe i szlifować już posiadane umiejętności. 

Jak wybrać dobrą szkołę pływania dla początkujących? 

Choć w Internecie nie brakuje ofert szkół pływackich oferujących zajęcia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, to powiedzmy sobie szczerze nie każda z nich faktycznie zasługuje na uwagę. Wiele z nich nie ma bowiem do zaproponowania nic więcej niż tylko korzystną cenę. Czym więc kierować przy wyborze kursu pływania? Warto skorzystać z poniższych wskazówek: 

  • Określ swoje preferencje 

Już na wstępie warto określić swoje wymagania oraz oczekiwania co do zajęć pływania, a więc tego czy mają się one odbywać w kilkuosobowej grupie, gdzie uwaga trenera będzie rozłożona pomiędzy wszystkich kursantów, czy też lepszym rozwiązaniem byłyby zajęcia indywidualne. Kolejną kwestią jest określenie dostępności czasowej, a co za tym idzie także ilości zajęć w tygodniu, w których przyszły kursant faktycznie będzie w stanie uczestniczyć. Wiele szkół pływackich ma w swojej ofercie przede wszystkim zajęcia po południowe w ciągu tygodnia, ale zdarzają się także takie, które proponują kursy weekendowe, gdy wolnego czasu jest znacznie więcej. 

  • Sprawdź czy szkoła posiada wykwalifikowaną kadrę z dobry podejściem

Niemniej istotną kwestią jest upewnienie się czy dana szkoła aby na pewno posiada kompetentną kadrę. Bardzo ważne jest tutaj nie tylko przygotowanie pedagogiczne (w przypadku kursów pływania dla dzieci), jak i możliwość wykazania się poświadczeniami potwierdzającymi uczestnictwo w specjalistycznych kursach dla trenerów, podczas których osoby planujące pracę/pracujące w tym zawodzie szkolą się zarówno z teorii, jak i praktyki. Jeżeli nie masz pewności, że w danej szkole zajęcia prowadzą wykwalifikowane osoby, to koniecznie zwróć się z prośbą o przedstawienie stosownych zaświadczeń. Powierzasz im bowiem zdrowie, a nawet życie. 

  • Przyjrzyj się efektom 

Najprostszym sposobem na sprawdzenie czy dana szkoła pływacka zasługuje na miano dobrej jest sprawdzenie opinii o efektach zajęć, a także przekonanie się o nich na własne oczy. Jeżeli po kilku pierwszych zajęciach Ty lub Twoje dziecko nie czujecie się pewniej w wodzie, to być może konieczna okaże się zmiana kursu pływania na ten oferowany przez konkurencję. 

Szkoła pływania dla osób początkujących – jak wyglądają zajęcia? 

Obawiasz się, że podczas pierwszych zajęć nauki pływania instruktor będzie wymagał od Ciebie skoków z podestu oraz licznych umiejętności? Nic bardziej mylnego! Podczas zajęć w szkole pływania dla osób początkujących będziesz miał bowiem zapewnioną opiekę trenera, który będzie przebywał w wodzie, co z pewnością zwiększy Twój komfort psychiczny i pomoże szybciej oswoić się z nową sytuacją. Zajęcia nauki pływania zaczynają się zazwyczaj od tzw. lekcji testowej, w czasie której możesz faktycznie stwierdzić czy pływanie to aby na pewno sport dla Ciebie, a także czy lepiej poczujesz się w grupie, czy też podczas zajęć indywidualnych. 

Dodatkowo, podczas zajęć na pływalni z instruktorem nauczysz się także niezwykle potrzebnych technik oddychania, które sprawią, że organizm będzie znacznie bardziej wydolny, a także zostaną Ci wskazane ćwiczenia do praktyki w domu, dzięki którym wzmocnisz określone partie ciała. 

Partner artykułu Szkoła pływania Szkoła Rekin Kraków.