len

Olej lniany to produkt otrzymywany przez tłoczenie na zimno nasion lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum). Znany jest od zarania dziejów, a pierwsze wzmianki o nim pojawiały się już w starożytnym Egipcie. Dziś olej lniany cieszy się szczególną popularnością, dzięki swoim cennym właściwościom. Stosowany jest jako tłuszcz jadalny w gastronomii, a także często używany jest do celów przemysłowych. Olej lniany tłoczony na zimno zawiera wiele cennych właściwości odżywczych, które wykazują wysokie walory zdrowotne. Ceniony jest również za swój charakterystyczny smak i aromat. 

Jak produkowany jest olej lniany tłoczony na zimno?

Olej lniany otrzymywany jest w procesie tłoczenia na zimno. Oznacza to, że w żadnym etapie produkcji nie jest on poddawany temperaturze powyżej 40’C. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest zachowanie jego cennych właściwości sensorycznych oraz zdrowotnych.  Co zawiera w składzie olej lniany tłoczony na zimno? Olej lniany tłoczony na zimno to źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 i omega-6. Kwas alfa-linolenowy (omega-3) stanowi nawet do 60% składu. Pozostałe kwasy tłuszczowe występujące w największej ilości to kwas linolowy (omega-6) i kwas oleinowy (omega-9).  Olej lniany zawiera również nieznaczne ilości nasyconych kwasów tłuszczowych. 

Przechowywanie: Olej lniany tłoczony na zimno należy przechowywać w zimnym miejscu, najlepiej w lodówce w temperaturze ok 10’C. Ważne jest, aby nie był on wystawiany na działanie promieni słonecznych (należy więc przechowywać go w zacienionym miejscu, w opakowaniach z ciemnego szkła).  

Zastosowanie: Olej lniany tłoczony na zimno przeznaczony jest wyłączenie do spożywania w „na zimno”. Może być spożywany bezpośrednio lub stanowić składnik sałatek, surówek, koktajlów, czy dodatków do pieczywa.  Nie nadaje się do smażenia, pieczenia i poddawania działaniu wysokiej temperatury. 

Termin przydatności do spożyciaOlej lniany tłoczony na zimno wykazuje przydatność do spożycia do 3 miesięcy od daty produkcji. 

1 KOMENTARZ

  1. Olej lniany to produkt, który podobnie jak np. Yerba Mate warto przynajmniej wypróbować. O pozytywnych właściwościach produktów naturalnych jak oleje, czy właśnie yerba można dużo przeczytać. Dlatego właśnie wypróbowanie tych specyfików jest dobrym pomysłem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here