Termomodernizacja budynku polega na wprowadzeniu odpowiednich zmian, dzięki którym zmniejszy się zapotrzebowanie na ciepło w domu, a w konsekwencji znacznie obniżą się koszty ogrzewania. Na takie rozwiązanie powinny zdecydować się osoby, które mają problem z uzyskaniem i utrzymaniem odpowiedniej temperatury w domu w sezonie grzewczym, co wiąże się nie tylko z wysokimi kosztami za ogrzewanie, ale też z niskim poziomem komfortu domowników. 

Zmiany przy termomodernizacji budynku 

Aby ograniczyć zużycie energii grzewczej z uwagi na nadmierną ucieczkę ciepła, konieczne jest wprowadzenie kilku zmian. W ramach termomodernizacji warto wykonać następujące czynności:

  • ocieplić ściany z zewnątrz,
  • ocieplić cokół, 
  • ocieplić dach,
  • ocieplić strop,
  • wymienić nieszczelne okna i drzwi wejściowe,
  • zmodernizować system grzewczy, 
  • korzystać z odnawialnych źródeł energii (fotowoltaika, pompy ciepła itp.)
  • usprawnić system przygotowywania ciepłej wody użytkowej. 

Częściowa lub kompleksowa termomodernizacja budynku 

Termomodernizacja może zostać wykonana tylko w pewnym zakresie poprzez wprowadzenie jedynie niezbędnych zmian lub w sposób kompleksowy, co jednak będzie wiązało się z poniesieniem większych nakładów finansowych. Ilość zmian warto dostosować do indywidualnych możliwości finansowych i własnych potrzeb. Przed podjęciem ostatecznych decyzji rekomendujemy konsultację z audytorem energetycznym, który podpowie optymalne i opłacalne rozwiązanie. Audyt jest konieczny w przypadku chęci skorzystania z dofinansowania na termomodernizację. 

Korzyści wynikające z termomodernizacji budynku

Niekwestionowaną i najważniejszą korzyścią wynikającą z przeprowadzenia termomodernizacji budynku jest oczywiście korzyść ekonomiczna. Wprowadzenie odpowiednich zmian pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania poprzez znaczne ograniczenie zużywanej dotychczas energii. Inną korzyścią są oczywiście walory estetyczne, ponieważ wygląd budynku dzięki odświeżeniu będzie prezentował się zdecydowanie bardziej estetycznie. Termomodernizacja sprawia również, że wzrasta wartość rynkowa nieruchomości. Inna korzyść to zwiększone bezpieczeństwo domowników, poprzez niemal całkowite wyeliminowanie ryzyka pojawienia się nadmiaru wilgoci i pleśni. 

Partner artykułu RemonTechhttps://www.maszynadocieciastyropianu.pl/